Dnes je štvrtok 20. januára 2022. Meniny: Dalibor
Zápis do 1. ročníka pre školský rok 2022/2023   »»»   prostredníctvom elektronickej prihlášky - www.prvacik.eu.   • • •    Možnosť zápisu žiakov do našej školy je počas celého školského roka. Kontaktujte nás na tejto adrese.
 

School podcast

Podcast našich žiakov na rôzne témy. Viac o tomto projekte - prejsť

  Aktuality

Zápis do 1. ročníka pre školský rok 2022/2023

Vážení rodičia, priatelia školy, návštevníci našej stránky,
blíži sa obdobie, kedy sa začínate rozhodovať o vzdelávaní Vášho budúceho prváčika. Naša škola organizuje zápis do 1. ročníka pre školský rok 2022/2023, ktorý sa bude realizovať v apríli 2022.

Z tohto dôvodu Vám ponúkame možnosť prihlásiť Vaše dieťa prostredníctvom elektronickej prihlášky na internetovej stránke www.prvacik.eu

Prihlásenie

Login
Heslo

Naše zážitky - školský rok 2018/2019


Vlastivedná exkurzia
10. apríl 2019

Streda 10.apríla nás privítala chladným a veterným počasím. Studený vietor však tretiakov neodradil. S odhodlaním sa vybrali na vlastivednú exkurziu. Cieľom boli kultúrne a historické pamiatky v centre Žiliny spojené s regionálnou výchovou a poznávaním veľkonočných tradícií. Začali sme v Makovického dome, kde sme sa naučili zdobiť kraslice dvojakým spôsobom – pomocou vosku a lisovanou slamou. Dozvedeli sme sa, že v minulosti sa vajíčka nevyfúkavali, varili ich aj s vnútorným obsahom(bielkom a žĺtkom). Až potom sa namaľovali, či prírodne zafarbili. Takto ozdobené sa ponúkali hladným šibačom. V tých časoch bol nedostatok potravy a hlad. Chlapci vyšibali, pooblievali, vykrútili dievča v tanci, vypili pálenku, ošúpali vajíčko, zjedli a hybaj ďalej. Veru tak, žiadne 2 či 10 eur do vrecka!

Na prízemí sa konala tradičná výstava veľkonočných ozdôb a ľudových tradícií. Obdivovali sme ručné práce šikovných majstrov, ktorí pracujú s drevom, textilom, drôtom, prírodným materiálom,... Pri voňavých perníčkoch nezostalo len pri prezeraní. Ich zakúpením sme podporili dobré dielo, ale hlavne pohladili svoje chuťové kanáliky a naplnili brušká. „Hlad je hlad, a keď nie sú varené vajcia, pomôžu aj perníky“, povedali si naši tretiaci.

čítať ďalej...


Dejepis cez knihu Útek
10. apríl 2019

Baviť sa s piatakmi o téme utečenectva je ťažké, ale potrebné. S príbehom o chlapcovi a jeho psovi je to jednoduchšie. Čítanie knihy Útek sme si užili všetci, zabavili sme sa a oveľa jednoduchšie pochopili, kto je to utečenec, prečo uteká a ako by sme sa cítili, keby sme sa v podobnej situácie ocitli my.


Osobnosti studenej vojny
10. apríl 2019

Aj napriek náročnému obdobiu sa deviataci posnažili a vytvorili krátke videa o slávnych ľuďoch obdobia Studenej vojny. Vybrali si naozaj zaujímavé osobnosti z rôznych oblastí života. Nech sa páči, prezrite si ich.

Ostatné videá si môžete pozrieť na týchto odkazoch: 

 


Leonardo
10. apríl 2019

Že bol Leonardo renesančným géniom, to veľa ľudí vie. Siedmaci si pri téme o ňom informácie utriedili a vytvorili mini galériu venovanú tomuto vynálezcovi a umelcovi: vytvorili papierové modely jeho najväčších vynálezov, namaľovali svoju Monu Lisu a zostavili funkčný katapult.


Čokoláda a dejiny
10. apríl 2019

Keď v siedmom ročníku cestujeme za Májmi a Aztékmi do Strednej Ameriky, vždy sa stretávame s informáciou o tom, že čokoláda - kakao pochádza práve od nich. Tak sme sa teda pozreli čokoláde na zúbok. Na hodine dejepisu sme analyzovali cestu kakaového bôbu až do tabuľky čokolády, čítali informácie na rôznych druhoch čokolád v slovenských obchodoch, porovnávali ich a analyzovali, hľadali tú najzdravšiu. Nakoniec sme ochutnávali a vybral najchutnejšiu (hoc možno nie tú najzdravšiu) spomedzi nich. Na záver sme boli radi za to, že Aztékovia a Májovia svoj recept predsa len prezradili.


Morena
10. apríl 2019

Slovenské tradície sú jedinečné a v modernom svete na ne už veľa miesta nezostáva. Preto sme si jednu zaujímavú s piatakmi pripomenuli - vyrobili sme si malé Morienky. Celkom sa nám nimi podarilo zimu odohnať a dnes zdobia parapety piatackých tried.


Čítanie v škôlke
10. apríl 2019

Vrámci rozvoja čitateľskej gramotnosti sme navštívili MŠ Jarná. V pláne sme mali čítať predškolákom. Žiaci V.FA si starostlivo pripravili témy a vybrali vhodné knihy. Škôlkári si témy vybrali a rozdelili sa do skupín. Okrem toho, že sme trénovali správne čítanie pre publikum, bola to aj dobrá škola trpezlivosti, komunikácie a kreativity. Niektorí piataci si dokonca zaspomínali na to, ako boli aj a oni v tej istej škôlke predškolákmi. Strávili sme s budúcimi prvákmi krásne predpoludnie, natrénovali si čítanie a hádam aj motivovali k ďalšiemu čítaniu krásnych kníh.


Exkurzia Kremnica
9. apríl 2019

V utorok 9.apríla sa siedmaci vybrali po stopách Anjouovcov do Kremnice. Pridali sa k nim piataci, aby sa dozvedeli niečo o remesle razenia mincí a práci baníkov. Spolu sme teda navštívili Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska, kde sa sme si pozreli platidlá od praveku až takmer po súčasnosť. Vypočuli sme si príbeh vlády Karola Róberta z Anjou aj legendu, ktorá ho s Kremnicou spája. V podzemí sme si pozreli výstavu ťažby a spracovania zlata. Naša cesta pokračovala do banskej štôlne Andrej, kde sme si na vlastnej koži skúsili, aké bolo ťažiť zlato v 17., 18., 19. aj 20. storočí. Zlato sme nenašli, ani permoníka sme nestretli, za to sme sa ale veľa nového naučili.


Slovenská fantastika – draci a mimozemšťania pod Tatrami
9. apríl 2019

Aj na Slovensku máme kvalitných autorov píšucich fantastiku. Naši ôsmaci sa o nich dozvedeli viac v našej Krajskej knižnici. Lebo verte či nie, no aj v kraji pod Tatrami pristávajú mimozemšťania a žijú tam draky.


Jedlo na hodine angličtiny
8. apríl 2019

V jednej z lekcií šiestackej angličtiny sa nám ponúkala téma Jedlo. Nedalo sa o ňom ale len rozprávať, chceli sme ho ochutnať. Žiaci VI.SA si pripravili jednoduché recepty v angličtine pre ostatných svojich spolužiakov. Tí podľa nich potom jedlá pripravili doma, natočili o jeho príprave video a prinieslo ho spolužiakom ochutnať. Popri ochutnávaní odprezentovali v angličtine ingrediencie, postup a pridali aj pár vtipných momentov. Hladní sme po tejto hodine určite neboli.


1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13  
Online: 1 návštevník © Súkromná základná škola, Oravská cesta 11, Žilina
design: Ing. Marcel Prievozník